Ktoś z rodziców pił w Twoim dzieciństwie i boisz się, że masz syndrom DDA? Warto pomyśleć o jego leczeniu w specjalistyczny sposób, by i Twojego życia nie zniszczył alkohol.

DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików

Chociaż plaga alkoholizmu jest wielka, wciąż zapomina się o leczeniu dzieci, które były świadkami codziennego spożywania alkoholu. Często osoby takie dopiero w dorosłym życiu zaczynają zmagać się ze skutkami uzależnień rodziców.

Dorosłe Dzieci Alkoholików można zdiagnozować poprzez występowanie u nich pewnych cech m.in.:

 • ukrywanie emocji,
 • podatność na zranienie emocjonalne,
 • problemy z nawiązywaniem intymnych związków,
 • obawa przed odrzuceniem,
 • obawa przed byciem nieatrakcyjnym i porzuceniem,
 • strach przed konfliktem i gniewem,
 • poczucie odmienności,
 • uczucie izolacji i osamotnienia,
 • strach przed utratą kontroli,
 • skłonność do kłamania, nawet w najdrobniejszych sprawach,
 • nieumiejętność cieszenia się i zabawy,
 • cięgle towarzyszący niepokój,
 • niezaspokojenie własnych ambicji, ciągłe narzekania.

Jeżeli występują takie zachowania, warto zastanowić się nad naszą przeszłością. Może okazać się, że wiele problemów z którymi się zmagamy są konsekwencją nieleczonych problemów w rodzinie alkoholika. Warto też pomyśleć o leczeniu dla dzieci, w czasie kiedy jedno z rodziców podejmuje się leczenia. Im szybciej dziecko upora się z emocjami, tym bardziej prawdopodobne, że nie wpłynie to negatywnie na jego dorosłe życie.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu składa się z kilku faz i warto zwrócić uwagę, że w każdej z nich występuje nacisk na leczenie współuzależnionych.

Faza wstępna

Do czynienia mamy z rozpoznaniem stopnia uzależnienia i dobraniem odpowiedniej kuracji. Może ona skupiać się na leczeniu indywidualnym, grupowym oraz w gronie najbliższych. Tutaj też zostaje określony stopień odrzucenia alkoholu. Czy ma być to jedynie jego ograniczenie, czy tez może całkowite zaprzestanie picia. W ciężkich sytuacjach może okazać się potrzebne zastosowanie leczenia ambulatoryjnego, czy farmakologicznej wszywki alkoholowej, dla zwiększenia mocy terapii.

Druga faza

Ma na celu wprowadzenie w życie wybranej metody leczenia i pokazanie osobą uzależnionym jak i współuzależnionym (tutaj partnerom, dzieciom) jak radzić sobie z emocjami. Pokazanie pewnych mechanizmów obronnych względem zachowań psychospołecznych, oraz technik radzenia sobie ze złością i niepewnością to rozwiązania, mające dać stabilność na całe lata.

Trzecia faza

To faza, która ma już jedynie pomagać w utrzymaniu trzeźwości i zdrowia psychicznego. Ta część terapii umacnia wypracowane w drugiej fazie umiejętności i motywacje. Jest to najdłuższa część, bo trwa aż do końca życia. To stosowanie jej w życiu codziennym ma dać wszystkim członkom terapii wolność od niszczącej mocy alkoholu.

Jeżeli zatem, w domu rodzice pili, a dzieci nie zostały poddane terapii, warto udać się do specjalisty. On pomoże uporać się z cechami charakteru, które wcale nie są nam wrodzonymi cechami, a jedynie nabytymi złymi zachowaniami po traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mogą Ci się spodobać

Alkoholowy zespół abstynencyjny – jak zniwelować tę przyczynę zagrożenia zdrowia i życia?

Jednym z ciężkich objawów zaawansowanej postaci nałogu alkoholowego jest zespół objawów abstynencji…