Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim umiejętności, ale też i trzeźwego myślenia. Wyjeżdżając na drogę należy pamiętać, że jesteśmy uczestnikami ruchu i musimy uważać nie tylko na to, aby sami nie popełnić błędu, ale też musimy być świadomi, że takie błędy mogą popełniać inni. Dodatkowo trzeba być uważnym, gdy na naszej drodze pojawią się piesi lub rowerzyści. Znajomość zasad ruchu drogowego to nie wszystko, potrzebny jest jeszcze jasny umysł i umiejętność szybkiego reagowania w trudnych i nagłych sytuacjach. Zwłaszcza, jeśli prowadzenie pojazdu to część wykonywanej pracy, te umiejętności są potrzebne każdego dnia przez wiele godzin.

Badania psychologiczne kierowców – kto je wykonuje

Posiadanie prawa jazdy kategorii B jest konieczne w wielu zawodach. Przeglądając oferty pracy, w tych, których zapewniony jest samochód służbowy, jest to warunek, aby aplikować na dane stanowisko. W takiej sytuacji pracodawca powinien skierować przyszłego pracownika na wykonanie odpowiednich badań. Badania psychologiczne dla kierowców obejmują:

  • kierowców zawodowych
  • pracodawców zatrudniających kierowców zawodowych
  • instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy
  • instruktorów techniki jazdy
  • kierowców pojazdów uprzywilejowanych
  • kierowców przewożących wartości pieniężne
  • osoby kierujące pojazdami służbowymi
  • taksówkarzy
  • osoby kierujące maszynami i urządzeniami

Badania psychologiczne składają się z trzech etapów i trwają ok. 1,5 h. W tym czasie ocenia się osobowość kierowcy poprzez wypełnienie formularzy i rozmowę z psychologiem, który sprawdza, jak osoba badana zachowuje się w danej sytuacji. Następnym etapem jest test sprawności intelektualnej i uwagi, a ostatnim etapem są badania pomagające określić szybkość czasu reakcji, koordynację wzrokową oraz ruchową, widzenie w ciemności, a także reakcję na olśnienie.

Przygotowanie do badania i ważność dokumentu

Do badania psychologicznego dla kierowców nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Wystarczy stawiając się na nie mieć ze sobą skierowanie oraz dowód tożsamości. Jeśli kierowca nosi okulary – powinien je zabrać ze sobą. Przygotowanie do badania to zazwyczaj jedynie zadbanie o komfort podczas niego. Dobrze jest przyjść wypoczętym, a także włożyć wygodne obuwie. Po zakończeniu badanie zostaje omówione, a następnie wydaje się zaświadczenie psychologiczne. Ważność badań ustala lekarz, wydający taki dokument. Warto również wiedzieć, że takie badania można wykonać bez skierowania, dla własnego spokoju, aby sprawdzić swoje kompetencje oraz reakcje na trudne sytuacje, które mogą wydarzyć się w ruchu drogowym.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mogą Ci się spodobać

Cukrzyca a serce – jak diabetyk powinien o nie dbać

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która niesie spustoszenie w całym organizmie chorego. Na…

Dobór soczewek kontaktowych – na co zwrócić uwagę

Szkła korekcyjne są znakomitą alternatywą do tradycyjnych okularów. Nie brudzą się, nie…