Jednym z ciężkich objawów zaawansowanej postaci nałogu alkoholowego jest zespół objawów abstynencji alkoholowej. Przypadłość ta ujawnia się, gdy chory zaprzestaje picia lub zmniejsza ilość codziennej dawki alkoholu. Wówczas organizm przyzwyczajony do funkcjonowania z określoną stałą ilością trucizny zwanej etanolem reaguje na jej brak w sposób zagrażający zdrowiu i życiu człowieka.

Zespół abstynencji alkoholowej – jak go rozpoznać?

Aby zdiagnozować przypadłość objawów abstynencyjnych, należy zauważyć szereg charakterystycznych reakcji. Można tu wymienić:

  • utrata poczucia równowagi i bóle głowy
  • bóle mięśniowe i drastyczny spadek kondycji fizycznej
  • wysokie pragnienie, wymioty i biegunki
  • zaburzenia rytmu serca
  • bardzo obfita potliwość atakująca nagle i bez przyczyny
  • rozwój depresji oraz innych chorób psychicznych, omamy, zaburzenia percepcji
  • delirium

Czas trwania napadu zespołu abstynencji może na początku trwać kilka dni, jednak w miarę jego rozwoju ulega wydłużaniu. Taka sytuacja może trwać latami. Stwarza to realne zagrożenie dla życia chorego.

Zespół abstynencji alkoholowej – jak wyrwać się z tej pułapki?

W gruncie rzeczy alkoholik marzy o szczęśliwym życiu. Wielu chorych nie chce pić, jednak podczas kolejnych napadów zespołu abstynencji pragnie szybko uwolnić się od przykrych objawów. Regularne spożywanie alkoholu jest również wynikiem obawy przed kolejnym napadem.

Aby skutecznie walczyć z alkoholowym zespołem abstynencji, chory musi przejść detoks w warunkach szpitalnych. Tylko w sposób kontrolowany można tę przypadłość leczyć. Po odtruciu należy podjąć pracę nad motywacją do utrzymania trzeźwości i ratowania swego życia.

W pracy nad sobą, realizacji kolejnych celów psychoterapii, a także leczeniu się z zespołu abstynencji alkoholowej, skuteczną pomoc niesie poddanie się zabiegowi zaszycia alkoholowego. Wszywka – bo tak popularnie się go nazywa – ma postać tabletek Disulfiramu (Esperal). W zależności od współczynnika wagowego, określoną ich ilość umieszcza się pod tkanką skórną, w dyskretnym miejscu.

Wszywka alkoholowa wywołuje afekt do trunków na zasadzie poczucia zagrożenia dotyczącego jej poważnych negatywnych reakcji po kontakcie z etanolem zawartym w alkoholu. Świadomość możliwości utraty zdrowia i życia skutecznie zatem odstrasza chorego od trunków. Takie działanie zaszycia alkoholowego może utrzymywać się nawet do 12 miesięcy.

Zabieg zaszycia alkoholowego:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mogą Ci się spodobać

Syndrom DDA czym jest i jak go zdiagnozować

Ktoś z rodziców pił w Twoim dzieciństwie i boisz się, że masz…