Łysienie poporodowe – jak wzmocnić włosy po ciąży?

Łysienie poporodowe – jak wzmocnić włosy po ciąży?Każda świeżo upieczona mama zauważa znaczny ubytek włosów około 3 miesiące po urodzeniu dziecka. Jest to stan przejściowy i zupełnie normalny, niemniej włosom przyda się wtedy wzmocnienie.

Wypadanie włosów po porodzie – przyczyna

Pośrednią przyczyną wzmożonej utraty włosów niedługo po porodzie są oczywiście hormony. Włosy znajdują się pod ich wpływem już w trakcie ciąży. Wówczas może nam się wydawać, że ciąża ma znakomity wpływ na naszą czuprynę, która na te kilka miesięcy staje się bujna i lśniąca. Tymczasem po porodzie wszystko się odwraca, co stanowi konsekwencję wahań poziomu estrogenów. Ich wysoki poziom w ciąży zaburza bowiem cykl życia włosów. Zahamowana zostaje faza, w której włosy w naturalny sposób odczepiają się od cebulek i wypadają. Faza ta jednak zostaje jedynie odłożona w czasie. Gdy poziom estrogenów spadnie, pozbędziemy się włosów, które trzymały się na naszej głowie tylko ze względu na skok hormonów.

Niestety włosy osłabia i przerzedza również prolaktyna – hormon obficie wydzielany podczas karmienia piersią. Ich stan pogarsza się też w wyniku przemęczenia, stresu, niewyspania czy depresji poporodowej.

 

Bezpieczne wzmacnianie włosów podczas karmienia piersią

Choć włosy przestaną wypadać po około 6-9 miesiącach po porodzie, warto je w tym czasie mocno podkurować. Wiele młodych mam zmienia fryzurę na krótką, by nadać jej większej objętości. Ten zabieg ma jednak wyłącznie charakter estetyczny. Efekt wzmacniający zapewni zaś odpowiednia pielęgnacja oraz odżywianie. Stosowanie suplementów na włosy, skórę i paznokcie lepiej skonsultować z lekarzem lub położną, zwłaszcza jeśli w tym samym czasie zażywamy inne preparaty witaminowe.

Witaminy, które wspomogą włosy i skórę warto czerpać przede wszystkim z pożywienia. Młoda mama powinna jeść dużo warzyw i produktów pełnoziarnistych, tłustych ryb oraz jaj, które dostarczą jej karotenu, siarki, magnezu, cynku, witaminy E i witamin z grupy B.

Wybierając zaś zestaw pielęgnacyjny do włosów, zaopatrzmy się we wzmacniający i stymulujący szampon, dobrej jakości odżywkę oraz ziołowe płukanki i ampułki. Płukanki oraz wcierki możemy przygotowywać w domu z dostępnych ziół. W aptekach z kolei nabędziemy skoncentrowane ampułki, zawierające ekstrakty z ziół, takich jak chmiel, skrzyp, rumianek, łopian czy nagietek. Możemy je wcierać w skórę głowy bez obaw i jednocześnie spodziewać się szybkich efektów.

Ostrożnie za to należy postępować z olejowaniem wypadających włosów. W skalp możemy bezpiecznie wcierać olejek rycynowy, ale pozostałe oleje mogą zapychać cebulki i powodować niedotlenienie skóry głowy.