Pielęgnacja włosów latem – jak sprostać wymagającej aurze?

2017-08-22 |

Pielęgnacja włosów latem – jak sprostać wymagającej aurze?Letnie wojaże sprzyjają zdrowiu i urodzie. Niestety dla włosów to wymagający okres. Musimy dbać o nie ze zdwojoną intensywnością, by pod koniec lata nie zaskoczyły nas suche i łamliwe strączki.

Lato we włosach

Latem włosy oraz skóra wydają się zdrowsze i piękniejsze. To dlatego, że o tej porze roku zmieniają się nasza dieta i styl życia. Jemy więcej owoców i warzyw, a na wczasach nie żałujemy sobie świeżych ryb i skorupiaków. Najwięcej robi jednak dostatek słońca, dzięki któremu w końcu nie brakuje nam witaminy D. Naturalne blondynki i posiadaczki rozjaśnianych włosów mogą latem cieszyć się złocistymi kosmykami, które promienie słoneczne wydobywają z czupryny. Niestety suche powietrze, morska woda i wysiadywanie na plaży mają niekorzystny wpływ na kondycję włosów. Tyle, że odczujemy to dopiero wraz z nadejściem jesieni. Pojawia się zatem pytanie, jak dbać o włosy już latem, aby po wakacjach wciąż były w dobrej formie, nienadwyrężone zbytnio warunkami letniej aury?

 

Ochrona to podstawa

Chronić włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi możemy na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na ograniczaniu kontaktu włosów z palącym słońcem, wiatrem i wodą, drugi na stosowaniu kosmetyków, które zabezpieczą czuprynę przed wysuszeniem.

Słońce jest dobre dla skóry i włosów, ale w niewielkiej dawce. Długotrwałe przebywanie na słońcu silnie wysusza włosy – promienie działają na nie tak samo jak farba. Bez dodatkowej ochrony, kosmyki szybko stają się łamliwe, kruche, rozdwojone i słabe. Słońce niszczy bowiem zwarty układ łusek włosa, pokonuje warstwę korową i dociera do warstwy białkowej, uszkadzając jego strukturę. Dlatego włosy chrońmy po pierwsze chowając je pod kapeluszem lub chustą, tak aby promieniowanie UV nie miało do nich bezpośredniego dostępu. Częściej wybierajmy też spięte fryzury, takie jak koki i warkocze lub przynajmniej kucyki. Wówczas całkowita powierzchnia włosów narażona na kontakt ze słońcem będzie mniejsza. Włosy nie będą też tak łatwo poddawały się działaniu targającego wiatru. Wreszcie musimy także pożegnać się z nawykiem wychodzenia na dwór w mokrych włosach. Niedosuszone kosmyki są mniej odporne na zniszczenia.

 

Kosmetyki do włosów w sam raz na lato

Włosy wzmocnimy i uchronimy przed niekorzystnymi warunkami również dzięki kosmetykom. Latem w końcówki wcierajmy silikon lub jedwab do włosów, natomiast na całość ich długości aplikujmy ochronne olejki i odżywki, np. Malibu Clear Hair and Scalp Protector z filtrem SPF 20, który chroni również skórę głowy i jest wodoodporny. Do mycia wybierajmy łagodne i silnie nawilżające szampony. Latem skóra głowy pod powierzchnią włosów zdecydowanie szybciej poci się, więc i oczyszczanie należy przeprowadzać częściej. O tej porze roku idealnie sprawdzi się linia Pureology Hydrate do włosów suchych i farbowanych. Szampon we współpracy z odżywką zapewni włosom silną barierę ochronną i dostatecznie je nawilży. Pamiętajmy o tym, aby włosy myć również po każdej kąpieli w morskiej lub chlorowanej wodzie, aby pozbyć się z ich powierzchni obciążających cząsteczek soli i chloru.