Jak prawidłowo myć włosy?

Jak prawidłowo myć włosy?Mycie włosów to zabieg rutynowy, na który poświęcamy zwykle niewiele czasu. Tak bardzo nam spowszedniał, że często nie dokładamy zbyt wielkich starań, by przeprowadzić go dobrze. Tracą na tym nasze włosy, szczególnie te myte codziennie.

Podstawowe błędy

Aby włosy stały się zdrowsze i piękniejsze, powinniśmy wyeliminować kardynalne błędy, które naprawdę wielu z nas popełnia podczas mycia. Należą do nich: nierozczesywanie włosów przed zmoczeniem, zbyt intensywne pocieranie ręcznikiem, mycie szamponem włosów na całej ich długości, sporadyczne stosowanie odżywek, niedostosowanie temperatury wody (za gorąca).

 

A oto jak ma wyglądać prawidłowe mycie:

Włosy najpierw dokładnie rozczesujemy – pomaga to uniknąć tworzenia się kołtunów podczas mycia i usuwa pierwsze zanieczyszczenia zgromadzone na włosach. Inaczej postępują jedynie posiadaczki loków. Rozczesywanie w ich przypadku ma miejsce wyłącznie po umyciu, gdy włosy są jeszcze mokre.

Czuprynę moczymy dokładnie letnią wodą, w żadnym wypadku nie gorącą, a następnie dość oszczędnie aplikujemy szampon. Kosmetyk możemy uprzednio rozcieńczyć wodą lub spienić już na włosach. Pamiętajmy, że szamponem myjemy tylko skalp, czyli skórę głowy oraz nasadę włosów. Szampon służy właśnie do pielęgnacji tych partii. Nie spieniamy go na całej długości włosów, a jedynie delikatnie, okrężnymi ruchami wmasowujemy w skórę głowy. Wystarczy, że kosmetyk spłynie po całości czupryny podczas spłukiwania letnią wodą. Resztą zajmie się odżywka, ponieważ to ona właśnie odpowiada za pielęgnację pozostałej części włosów, wraz z końcówkami.

Po dokładnym spłukania szamponu i odsączeniu nadmiaru wody z włosów, nakładamy na nie odżywkę i robimy to z wyłączeniem skóry głowy oraz włosów u nasady. Odżywkę należy dostosować do potrzeb włosów, nie skóry głowy. Aby wzmocnić jej działanie, głowę owijamy ręcznikiem lub układamy kosmyki pod foliowym czepkiem. Jedno i drugie rozwiązanie ma na celu zwiększenie temperatury w obrębie włosów i ulepszenie efektu, jaki daje odżywka. Po upływie określonego czasu kosmetyk zmywamy obficie letnią wodą, a na końcu zimną, by poprawić krążenie i zamknąć łuski włosów.

Po zabiegu włosy są gotowe na przyjęcie dodatkowych, wzmacniających kosmetyków – odżywek bez spłukiwania, płukanek, mgiełek lub jedwabiu czy keratyny na końcówki. Gdy już je zastosujemy, włosy należy delikatnie rozczesać i wysuszyć (jeśli pozwala nam na to czas, najlepiej pozwolić im wyschnąć naturalnie).

 

Alternatywna metoda mycia włosów

Często stosowanym sposobem mycia włosów jest metoda OMO (odżywka – mycie – odżywka). Dzięki niej ochronimy włosy przed nadmiernie wysuszającym działaniem szamponu.

Zgodnie z jej zasadami, po namoczeniu włosów, a przed zastosowanie szamponu, nakładamy na nie odżywkę. Najważniejsze, aby znalazła się ona na końcówkach, ponieważ to je najbardziej chcemy ochronić, może jednak sięgać wyższych partii włosów. Wykorzystujemy tutaj dowolną odżywkę, możemy pokusić się nawet o olejowanie. Całość spłynie razem z szamponem. Kolejną odżywkę aplikujemy na włosy już po umyciu i postępujemy tak, jak zostało to opisane wyżej.

 

 

Elżbieta Gwóźdź