Kilka sposobów na elektryzujące się włosy

Kilka sposobów na elektryzujące się włosyZjawisko puszenia się włosów i podnoszenia się całych pasm w kontakcie z ubraniem czy nakryciem głowy to objaw elektryzowania się włosów. Jak z nim walczyć?

Dlaczego włosy się elektryzują?

Elektryzowanie włosów wynika z tego, że łatwo naładowują się one ładunkiem dodatnim. W efekcie jony dodatnie włosów oraz ubrań czy czapek wzajemnie się odpychają, przez co włosy unoszą się. Mają na to wpływ kwestie zewnętrzne, takie jak czynniki pogodowe, jak i niewłaściwa pielęgnacja włosów. Jak uniknąć elektryzowania fryzury?

 

Mycie i suszenie włosów

Pierwszym krokiem do pozbycia się problemu nadmiernego elektryzowania włosów będzie właściwe ich mycie i suszenie. Myjąc włosy należy nie tylko usuwać z nich zabrudzenia, ale też delikatnie masować skórę głowy. Taki masaż poprawi ukrwienie skóry i spowoduje, że włosy będą miały mniejszą tendencję do elektryzowania się. Do mycia stosujmy szampony nawilżające z naturalnymi składnikami. Po umyciu włosów należy je wytrzeć w ręcznik, a następnie wysuszyć chłodnym strumieniem suszarki. Dobre efekty przynosi zastosowanie suszarki z funkcją jonizacji powietrza. Taki system przeciwdziała elektryzowaniu się włosów. Po wysuszeniu włosy trzeba uczesać, najlepiej z wykorzystaniem szczotki z naturalnym włosiem lub grzebienia rogowego z szeroko rozstawionymi zębami.

 

Odpowiednie kosmetyki

Włosy ze skłonnością do puszenia się można potraktować specjalną odżywką w sprayu lub serum przeciwko elektryzowaniu się włosów. Zalecane jest nawilżanie włosów, aby je zmiękczyć. Ma to szczególne znaczenie zimą, kiedy mróz dodatkowo wysusza włosy sprawiając, że stają się one szorstkie i łamliwe. Warto korzystać z odżywek nawilżających przy każdym myciu głowy. Świetnie sprawdzą się maski z oleju kokosowego, masła shea czy oliwy z oliwek.

 

Jaka czapka?

Często winne elektryzowaniu się włosów są noszone przez nas nakrycia głowy. Mając długie, puszące się włosy, wybierać należy luźne czapki z naturalnych materiałów. Ubierając czapki z poliestru, które szczelnie będą przylegać do głowy, musimy liczyć się z elektryzowaniem włosów.