Zasady pielęgnacji skóry wrażliwej

Zasady pielęgnacji skóry wrażliwejJeśli Twoja skóra jest skłonna do podrażnień, szybko się wysusza i pojawiają się na niej drobne krostki w kontakcie np. z detergentami, masz wrażliwą cerę wymagającą odpowiedniej pielęgnacji.

Charakterystyka skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa wykazuje nadreaktywność na wpływ czynników środowiskowych, takich jak wahania temperatury, mróz, zanieczyszczenia środowiska czy detergenty. Na jej powierzchni w odpowiedzi na kontakt z takimi czynnikami pojawiają się podrażnienia, które mogą swędzić, szczypać czy wywoływać dolegliwości bólowe.

Cera wrażliwa związana jest z istnieniem zaburzeń w funkcjonowaniu płaszcza lipidowego skóry, czyli jej warstwy ochronnej. Pod pojęciem cery wrażliwej mieszczą się typy skóry atopowej, trądzikowej czy naczyniowej.

 

Jak dbać o taką skórę?

Osoby ze skórą wrażliwą powinny w odpowiedni sposób ją pielęgnować, aby zachować jej jak najlepszą kondycję. Przede wszystkim, przy codziennym myciu skóry wrażliwej należy unikać twardej wody i silnie zasadowych środków myjących, czyli wszelkich mydeł. Najlepiej myć twarz w wodzie oczyszczonej, niskomineralizowanej czy po prostu przegotowanej, z użyciem delikatnych mydeł i środków myjących dedykowanych skórze wrażliwej.

Wykluczone jest oczyszczanie skóry tonikiem z dodatkiem jakiegokolwiek alkoholu. Niezalecane są zabiegi z użyciem kwasów i retinoidów. Z kosmetyczki osoby posiadającej skórę wrażliwą należy usunąć kosmetyki z silnymi substancjami zapachowymi i sztucznymi barwnikami, które potencjalnie mogą być alergizujące. Najlepiej wybierać kosmetyki o jak najkrótszym składzie, które są wyprodukowane na bazie naturalnych preparatów. Jeśli kosmetyk nie wywołuje podrażnień, nie warto go zmieniać na inny.

Idealna pielęgnacja skóry wrażliwej nie powinna być rozbudowana. Wystarczą podstawowe produkty myjące, oczyszczające i nawilżające. Należy chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego wykorzystując kremy z wysokim filtrem w czasie lata. Dla osób ze skórą wrażliwą polecane są kosmetyki przebadane dermatologicznie i klinicznie, przeznaczone dla alergików.