Pielęgnacja cery tłustej i problematycznej

Pielęgnacja cery tłustej i problematycznejCera tłusta wymaga specjalnej pielęgnacji i odpowiednich kosmetyków. Niewłaściwe nawyki i stosowanie preparatów przeznaczonych do innych typów cery mogą tylko zaszkodzić i pogłębić problemy ze skórą. Poniżej dzielimy się kilkoma przydatnymi wskazówkami.

Cera tłusta może naprawdę uprzykrzyć życie, zwłaszcza jeśli będziemy się z nią niewłaściwie obchodzić. Ma ziemisty, szarożółty kolor, błyszczy się i lepi wskutek wydzielania sebum, sprzyja powstawaniu zaskórników, wyprysków bakteryjnych, trądziku, a także infekcji grzybicznych. Warto jednak pamiętać, że ma też szereg niebagatelnych zalet: niestraszny jest jej wiatr i mróz, w okresie starzenia nie wysusza się, jest gładka i w mniejszym stopniu podatna na tworzenie się zmarszczek. Aby jednak zneutralizować wady tego typu cery, należy stosować się do kilku zasad, o których poniżej.

 

Cera problematyczna: jak się z nią obchodzić?

Pielęgnacja twarzy w przypadku cery tłustej powinna się opierać w głównej mierze na regularnym stosowaniu odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych specjalnie do tego typu skóry. Dzięki używaniu dobrej jakości specyfików można uzyskać znakomite rezultaty: przywrócić skórze piękny, zdrowy wygląd, zredukować łojotok, usunąć zaskórniki i wypryski, pozbyć się nieestetycznych zaczerwienień.

Aby osiągnąć optymalny efekt, najlepiej kupować beztłuszczowe preparaty z tej samej linii kosmetycznej. Na elementarne wyposażenie powinny składać się następujące specyfiki:

  • płyn micelarny lub żel do demakijażu,
  • tonik niezawierający alkoholu,
  • krem nawilżająco-matujący o lekkiej konsystencji, najlepiej z filtrem UV (do stosowania na dzień),
  • krem regulujący wydzielanie sebum (na noc),
  • maseczka do cery tłustej, peeling oraz bibułki matujące.

 

5 elementarnych zasad pielęgnacji cery tłustej

  • Oczyszczaj skórę nie tylko wieczorem, ale również rano, aby pozbyć się nadmiaru sebum.
  • Po każdym myciu przecieraj twarz tonikiem antybakteryjnym.
  • Co jakiś czas (częstotliwość powinna być uzależniona od natężenia problemów ze skórą) przykładaj do twarzy bibułkę matującą.
  • Co najmniej raz w tygodniu stosuj peeling, dzięki któremu usuniesz resztki martwego naskórka i zapobiegniesz powstawaniu zaskórników i ropnych wyprysków.
  • Po peelingu nakładaj na twarz maseczkę antybakteryjną.

 

Dobry użytek czyniony z odpowiednich kosmetyków to już połowa sukcesu. Reszta zależy od nasilenia problemów ze skórą. Z reguły stosowanie się do powyższych zasad pozwala osiągnąć zadowalające efekty.