Soczewki kontaktowe zimą lepsze niż okulary

Soczewki kontaktowe zimą lepsze niż okularySoczewki kontaktowe budzą spore zainteresowanie, zwłaszcza wśród osób, które chciałyby zastąpić nimi tradycyjne okulary. O ile noszenie "kontaktów" latem nie budzi raczej obaw, o tyle noszenie ich zimą nasuwa pewne wątpliwości. Czy soczewki kontaktowe nadają się do noszenia zimą?

Soczewki kontaktowe a okulary      

Nie trzeba stawać przed wyborem między okularami a soczewkami kontaktowymi. Jedne i drugie można nosić na zmianę. Można też nosić tylko to, w czym czujemy się lepiej. Warto przy tym pamiętać, iż raz na jakiś czas należałoby dać oczom odpocząć od "kontaktów". Soczewki kontaktowe podczas chłodniejszych pór roku ujawniają wiele zalet, których brakuje okularom. Niezależnie od tego, czy już je nosisz, czy dopiero przymierzasz się do zakupu, nie musisz z nich rezygnować na czas mrozów.

 

Soczewki kontaktowe w zimie

Zima to taka pora roku, kiedy należy bardziej niż zwykle o siebie dbać. Nasze zdrowie może ulec wówczas pogorszeniu. Tyczy się to również oczu, niepozostających obojętnymi na warunki pogodowe i otaczające środowisko. To czas, gdy osoby z wadą wzroku zastanawiają się, co wybrać: soczewki czy okulary?

Soczewki kontaktowe można nosić niezależnie od temperatury - można przeczytać na blogu soczewki24.pl

Sprawdzają się tak samo przy lipcowej spiekocie, jak i przy trzaskających mrozach. Wiele osób zastanawia się, czy podczas niskich temperatur soczewki kontaktowe nie zamarzają. Otóż nie zamarzają. Wydawałoby się że powinny zamarzać, skoro odznaczają się wysokim stopniem uwodnienia. Nie zamarzają jednak, bo ogrzewają je ruchy gałki ocznej i ciepło bijące z oka. Ponadto soczewki kontaktowe w przeciwieństwie do okularów nie zaparowują. Okulary zaparowują podczas zmiany temperatur z niskiej na wysoką. Dzieje się tak zwłaszcza po wejściu do ogrzewanego pomieszczenia. Soczewek kontaktowych ten problem nie dotyczy. A to dlatego, że nosi się je bezpośrednio na oczach, które pozostają wciąż w stałej temperaturze, niezależnie od pogody. Należy jednak pamiętać, aby w czasie ujemnych temparatur zachować ostrożność przy przenoszeniu soczewek w pojemniku z płynem, gdyż mogą one zamarznąć.

Soczewki kontaktowe zazwyczaj zawierają filtr UV. To ważne, bo zimą promieniowanie ultrafioletowe okazuje się równie niebezpieczne co latem. Oprócz tego gromadzący się zimą śnieg odbija promieniowanie ultrafioletowe w 80-90%. Sprawia to, że promienie UV stają się o wiele bardziej odczuwalne. Noszenie soczewek kontaktowych zimą w pewnym stopniu chroni przed tym promieniowaniem, poza tym można je łączyć z okularami przeciwsłonecznymi.

Bez względu na to, czy nosimy soczewki kontaktowe, czy okulary, zimą nasze oczy zostają narażone na wysuszanie. Gdy za oknem temperatura się obniża, rozpoczyna się sezon grzewczy. Wówczas niezbędne okażą się krople do oczu. Podsumowując, zima to czas, gdy soczewki kontaktowe zdecydowanie wygrywają z okularami.