Kajal arabski w makijażu – co warto o nim wiedzieć?

Kajal arabski w makijażu – co warto o nim wiedzieć?Jeśli szukasz bezpiecznego kosmetyku do makijażu, sięgnij po kajal. Kajal to orientalny odpowiednik naszych eyelinerów i kredek do oczu. Tyle, że o niebo od nich lepszy, bo trwalszy, a do tego leczniczy i całkowicie naturalny.

Jak powstaje kajal?

Kajal to czarny jak smoła proszek wzbogacany o substancje pielęgnacyjne. Powstaje w wyniku spalania muślinowego knota, zatopionego wcześniej w roztworze proszku sandałowego. Gęstą konsystencję kajalu uzyskuje się poprzez dodanie do niego oleju roślinnego, wyciągu z ziół lub masła Ghi. Czasem wzbogacany jest również o kamforę, dzięki czemu po nałożeniu daje przyjemny efekt schłodzenia.

Kajal, znany też pod kilkoma innymi nazwami (kohl, sirma itd.), od wieków wytwarzany jest i stosowany w krajach Dalekiego i Bliskiego Wschodu, a także w Afryce. W świecie orientu to klasyczny kosmetyk służący do codziennego makijażu oczu. Jego rola nie kończy się jednak na podkreślaniu spojrzenia ciemną obwódką. Kajal ma właściwości oczyszczające i łagodzące. Nałożony na powieki obmywa oczy z zanieczyszczeń, a następnie zwęża naczynka krwionośne. Oczy pomalowane kajalem są czyste i pełne blasku. Kajal chroni ponadto oczy i delikatną skórę powiek przed poparzeniami słonecznymi. Jest przy tym bardzo trwały i ma głęboki odcień czerni.

 

Dla kogo kajal?

Kajal, tudzież kohl, można stosować zamiast zwykłej czarnej kredki czy standardowego lajnera. Tradycyjnie aplikuje się go na linię wodną dolnej powieki, a następnie domyka oko, by warstwa kosmetyku znalazła się również na rzęsach. Kajal sprawdzi się doskonale także w makijażu smoky eyes i rysowaniu grubej kreski na górnej powiece. Mieszkanki orientu malują się kajalem na co dzień. Stanowi on podstawę ich zwykłego makijażu. Trzeba jednak pamiętać, że pozwalają im na to specyficzna uroda oraz tło kulturowe. U nas mocny makijaż uzyskany za pomocą kajalu będzie odpowiedni przede wszystkim wieczorem.

Kajal to dobra alternatywa dla alergików i osób o wrażliwych oczach. Prawdziwego kajalu szukajmy w sklepach arabskich i z naturalnymi kosmetykami. Przed zakupem zawsze pytajmy o jego skład i kraj pochodzenia!