Dieta dla mamy karmiącej

Dieta dla mamy karmiącejDieta mamy karmiącej, szczególnie tuż po porodzie, powinna obfitować w dużą ilość produktów nieprzetworzonych oraz lekkostrawnych. Pomoże ona uchronić malucha przed problemami ze strony układu pokarmowego, ale wzmocni także Ciebie, ułatwiając powrót do formy.

Zwróć uwagę na to, co pijesz!

Właściwe komponowanie posiłków, by zawierały zbilansowaną ilość składników odżywczych i energii, unikanie smażonych potraw, produktów wzdymających oraz mocno przyprawionych to podstawa, o której wie większość matek. Ale co z napojami? Nie każda kawa i herbata dla mam karmiących będzie właściwa. Podobnie wygląda kwestia napojów orzeźwiających.

Najbezpieczniejszym wyborem jest niegazowana woda mineralna, pita na przemian z wodą źródlaną. Należy tutaj jednocześnie wskazać, iż woda nie ma tak silnego działania pobudzającego laktację, jak np. wywary z niektórych ziół czy herbaty owocowe. Dlatego też stawiaj na zróżnicowaną dietę, która będzie z pożytkiem dla Ciebie i dziecka.

 

Kontrowersyjna kofeina i teina

Kawa oraz mocno zaparzona herbata zawierają substancje pobudzające, które przenikają do mleka matki. Jeżeli więc nie chcesz, by Twoje dziecko było nadmiernie rozdrażnione i miało kłopoty ze snem, to zamień je na inne napoje. Kawa zbożowa oraz herbata owocowa to bezpieczniejsze alternatywy. Równie niepożądanymi składnikami w diecie matki karmiącej są energetyki oraz wszelkie słodzone, gazowane napoje (których w ogóle nie powinniśmy pić, niezależnie od tego, czy karmimy, czy nie).

 

Kawa i herbata dla mam karmiących

Oprócz wspomnianej kawy zbożowej, warto sięgnąć po herbaty dla mam karmiących.
Herbaty i kawy stworzone z myślą o karmiących mamach znajdziesz w sklepie: http://askot.pl/kategoria-produktu/dla-mamy/kawa-i-herbata
Te z kopru albo specjalnie przygotowanej mieszanki ziół pobudzą laktację i odpowiednio nawodnią organizm. Jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować z herbat, to wybieraj białe lub rooibos (parzone nie dłużej niż 2 minuty), by były łagodne w smaku. Dobrze, jeżeli kawa i herbata dla mam karmiących nie jest dodatkowo dosładzana (ograniczając ilość cukru, znacznie łatwiej można zrzucić zbędne kilogramy pozostałe po ciąży).