Dlaczego utrzymanie prawidłowej wagi ciała jest tak istotne?

Dlaczego utrzymanie prawidłowej wagi ciała jest tak istotne?Stan zdrowia człowieka niekiedy jest widziany na tak zwany „pierwszy rzut oka”. Dlaczego? Każdy zdrowy człowiek ma w miarę proporcjonalną budowę ciała.

Świadczy to o atrakcyjności danej osoby, a wszelkie odstępstwa od tej normy mogą świadczyć o zaburzeniach organizmu, a niekiedy  i na tej podstawie można wyrokować o zaburzeniach odżywiania. Dotyczy to zarówno osób wyjątkowo szczupłych jak i takich o bardziej krągłych kształtach. Nie znaczy to jednak wcale, że osoba ta nie dba o siebie albo ma skłonność do podjadania. Niekiedy można się tutaj spotkać z poważnymi zaburzeniami, spowodowanymi różnymi poważnymi chorobami.

 

Nadwaga?

Czynników sprzyjających nadwadze i otyłości może być bardzo wiele. Najczęściej skutek ten osiąga się poprzez nieprawidłowy tryb życia. W nawale codziennych obowiązków brakuje czasu na regularne spożywanie posiłków. Niekiedy charakter pracy również odbija się na naszej wadze. Praca siedząca nie jest formą aktywności pożądaną przez nasz organizm. Ruch jest nieodłacznym elementem życia. Kiedy mamy go za mało nie ma co się dziwć, że nagle zaokrąglają się bioderka, a ulubione spodnie niestety na nas nie pasują. Jak wcześniej wspomniano do wzrostu wagi mogą się również przyczynić czynniki niezależne od nas, mogą mieć one podłoże hormonalne, genetyczne lub mogą wynikać z zaburzeń metabolicznych. 

 

Rodzaje zaburzeń

W ramach zaburzeń hormonalnych wymienić należy: niedoczynność tarczycy, hiperkortyzolemięczy hiperprolaktynemię. W zakresie podłoża wynikającego z zaburzeń metabolicznych wspomnieć warto o niedoborze hormonu wzrostu czy zespole Cushinga. Istnieją również inne zaburzenia związane z nieprawidłową masą ciała, mogą to być reakcje polekowe, wynikające z przyjmowania zbyt dużych dawek insuliny czy środków uspokajających bądź psychotropowych.

 

Utrata masy ciała

Spadek masy ciała zazwyczaj wynika z szybko postępującego procesu chorobowego toczącego się w organizmie ludzkim. Jeżeli taka utrata masy ciała następuje w krótkim odstępie czasu, to jest to zjawisko bardzo niepokojące z uwagi na to, że prowadzi do szybkiego osłabienia, a nierzadko również wyniszczenia organizmu. Podobnie jak w przypadku zwiększania masy ciała, w przypadku jej drastycznej utraty w grę może wchodzić podłoże hormonalne oraz metaboliczne. Dodatkowo bardzo drastyczny spadek może świdczyć o toczącycm się w organizmie procesie nowotworowym. Należy wtedy wykonać niezbędne badania lekarskie mające na celu ustalenie przyczyny utraty wagi. Ubytek kolejnych kilogramów może także świadczyć o chwilowej niedyspozycji zdrowotnej wskutek przeziębienia, poważniejszej infekcji bądź grypy, przy której występuje zazwyczaj wysoka gorączka i chory nie ma apetytu, zatem nie jest w stanie przyjmować tego minimum niezbędnych składników odżywczych. W przypadku wystąpienia dodatkowych dolegliwości w postaci wymiotów lub biegunki może dojść do odwodnienia organizmu, co również przekłada się na wagę człowieka. Należy pamiętać o tym, że podczas zmagania się z chorobą organizm spala więcej kalorii.

 

Jak sobie pomóc?

Zarówno przy nadmiernej utracie masy jak i jej zwiększeniu należy szczególnie obserwować swój organizm i zachodzące w nim zmiany. Konieczna jest zatem stała kontrola wagi. Często konieczna jest również wizyta u specjalisty, który profesjonalnie przeprowadzi wywiad na temat dolegliwości i podejmie określone działania. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu powinien zbadać pacjenta. Przede wszystkim należy zaprosić pacjenta na specjalistyczną wagę medyczną. Powinno się określić wzrost pacjenta i na podstawie podjętych czynności należy postawić wstępną diagnozę. Pacjent w obu przypadkach powinien otrzymać skierowania na niezbędne badania diagnostyczne, określające na przykład poziom hormonu tarczycy w przypadku nadmiernego przyrostu wagi czy wykonanie gastroskopii w przypadku jej utraty. 

 

Zalecenia

Masa ciała jest jednym z ważniejszych czynników, który potrafi wskazać zaburzenia organizmu.Bardzo istotne jest zatem stałe kontrolowanie wagi i obserwowanie reakcji organizmu na zachodzące w nim procesy. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, czyli w tym wypadku od stałej wagi należy skonsultować ze specjalistą. Zarówno nadwaga jak i niedobór masy mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, mogą zwiastować poważne choroby, których leczenie może trwać nawet do końca życia. Pacjent powinien mieć świadomość tego, że na każdym etapie życia powinien w regularnych odstępach czasu przechodzić podstawowe badania, a w razie konieczności powinien poddać się specjalistycznej diagnostyce. 

 

Autor: dystrybutor sprzętu Aspel kredos.pl.