Koszmar depilacji – wrastające włoski

Koszmar depilacji – wrastające włoskiKażda depilacja służy estetyce i higienie ciała. Tymczasem w pakiecie z teoretycznie gładką skórą ciągle dostajemy wrastające włoski, które szpecą, a do tego powodują ból.

Wrastające włoski – przyczyna

Producenci przyrządów i akcesoriów do depilacji przerzucają się winą za wrastające włoski. Tak naprawdę jednak jedynie depilacja laserowa osłabia włosy na tyle, że nie wrastają w skórę. Wszystkie inne formy usuwania owłosienia mogą zaś w równym stopniu do tego doprowadzić. Niestety wszystkiemu winne jest nasze niedbalstwo. Dlaczego?

Włoski wrastają w skórę głównie dlatego, że nie potrafią przebić się przez zbyt grubą warstwę naskórka. W efekcie nie wydobywają się na powierzchnię skóry – zostają pod nią i tworzą stan zapalny. W miejscu wrośnięcia włosa w najlepszym wypadku pojawia się czerwona krostka, w najgorszym ropiejący guz. Brzmi i wygląda paskudnie. U kobiet włoski wyjątkowo chętnie wrastają w okolicach bikini, na udach i pod pachami. U mężczyzn oczywiście na brodzie i podbródku.

 

Jak zapobiegać wrastaniu włosów?

Podstawą dobrej depilacji, zwłaszcza tej przeprowadzanej depilatorem, jest peeling ciała. Peeling usuwa zrogowaciały, nawarstwiający się naskórek, dzięki czemu sprawia, że odradzający się włos może bez trudu przejść przez miękką i cieńszą powłokę. Skóra na nogach, udach i pośladkach, nie jest aż tak wrażliwa jak na twarzy czy dekolcie, dlatego peeling enzymatyczny możemy zastąpić zwykłym, gruboziarnistym, lub wykonać go przy użyciu szorstkiej gąbki, rękawicy, a nawet szczotki.

Co ważne, po zabiegu dokładnie nawilżamy skórę. Naskórek dodatkowo zmiękczą balsamy i kremy z kwasem mlekowym lub niewielką koncentracją mocznika. W pielęgnacji sprawdzą się też oleje, za wyjątkiem olejów komedogennych, czyli zatykających pory.

 

Łagodna depilacja

Każda depilacja jest dobra, o ile odpowiada potrzebom naszej skóry. Nie może być jednak przeprowadzana szybko, niedbale i zbyt często. O wrastanie włosków prosimy się używając starych, tępych maszynek lub goląc się na sucho, bez użycia kosmetyków ułatwiających maszynce gładkie sunięcie po skórze.