Czy szczoteczka elektryczna ściera powierzchnię zębów?

Czy szczoteczka elektryczna ściera powierzchnię zębów?Obecnie elektryczne szczoteczki do zębów stają cię coraz popularniejsze. Wiele osób obawia się jednak, że wynalazek ten może zbyt mocno ścierać powierzchnię zębów. Jak jest naprawdę?

Naukowcy regularnie badają działanie szczoteczek do zębów. Ostatnio pojawiła się kolejna praca międzynarodowego zespołu naukowców, informująca o szkodliwości szczoteczek elektrycznych. W warunkach laboratoryjnych porównali oni różne typy szczoteczek używanych w połączeniu z pastą wybielającą. Jak wypadły testy?

 

Na czym polegały badania?

Do przeprowadzenia badań naukowcy zastosowali 4 rodzaje szczoteczek do zębów:

- soniczną: Sonicare PowerUp Philips,
- oscylacyjno-rotacyjną: Oral-B Vitality Precision Clean, Procter&Gamble,
- tradycyjną Best Original, Glaxo-Smith-Kline o płasko przyciętym włosiu,
- tradycyjną Blend-a-Dent Complete V-Interdental o stożkowo przyciętym włosiu;
- pastę o wysokim współczynniku RDA - 150.

Przez 260 minut (czyli 8,5 roku mycia dwa razy dziennie po 2 minuty) z tą samą siłą szczotkowali próbki 72 usuniętych trzonowych zębów. Połowa każdego z nich była zaklejona plastrem. Produkty do tego testu dostarczył sklep ze szczoteczkami denthelp.pl Szczotkowanie było imitowane przez specjalny automat, który wywierał równy nacisk na zęby, uwzględniając ruchy charakterystyczne dla każdego typu szczoteczek. Po eksperymencie usunięto zabezpieczający plaster i porównano ubytek szkliwa i zębiny.

 

Szokujące wyniki

Różnica w grubości szkliwa i zębiny była znacząca i wynosiła:

21.03 µm dla szczoteczki sonicznej,
15.71 µm dla szczoteczki oscylacyjno-rotacyjnej,
6.13 dla szczoteczki Best Original,
2.5 dla szczoteczki Blend-a-Dent.

Jak wynika z badań, to szczoteczka soniczna najbardziej ściera zębinę i szkliwa. Z manualnych natomiast włosie przycięte stożkowo słabiej oddziałuje na uzębienie.

 

A co z pastą do zębów?

Okazuje się, że same szczoteczki, bez pasty, nie powodują prawie żadnych uszkodzeń na zębach! To pasta z wysokim współczynnikiem ścieralności najbardziej szkodzi naszemu uzębieniu. Zwłaszcza w połączeniu z urządzeniami elektrycznymi, które potęgują jej szkodliwe dla zębów właściwości.

Nasze szkliwo i zębina ulegają procesom ścierania naturalnie, z upływem czasu. Musimy się z tym liczyć - niezależnie od tego, jaką szczoteczkę do zębów wybierzemy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaką stosujemy pastę. Wybierzmy tę o niskim współczynniku RDA, zwłaszcza jeśli myjemy zęby przy użyciu szczoteczek elektrycznych.