Aparat ortodontyczny a używanie elektrycznej szczoteczki do zębów

Aparat ortodontyczny a używanie elektrycznej szczoteczki do zębówOsoby korzystające z aparatu ortodontycznego potrzebują specjalistycznych środków do higieny. Czy szczoteczka elektryczna zapewni im odpowiednią jakość czyszczenia?

Według statystyk aż 60% Polaków ma wadę zgryzu na tyle poważną, ze nie stanowi ona jedynie defektu kosmetycznego, a wymaga specjalistycznego leczenia. Podstawą w wypracowywaniu zdrowego zgryzu są stałe aparaty ortodontyczne. Dzięki nim każdy może cieszyć się prostymi zębami i pięknym uśmiechem. Noszenie aparatu niesie za sobą wyzwania. Szczególnie trudno jest bowiem wyszczotkować okolice aparatu ortodontycznego. Czy szczoteczka elektryczna może w tym pomóc?

 

Czyszczenie aparatu szczoteczką elektryczną

Czy szczoteczka elektryczna dokładnie oczyści zęby osób noszących aparat ortodontyczny? Zdecydowanie tak! Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, w przypadku osób noszących aparaty ortodontyczne samo szczotkowanie zębów zdecydowanie nie wystarczy, by dokładnie je oczyścić. Pomocne będzie używanie nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych bądź irygatorów, które oczyszczą trudno dostępne miejsca (w jamach ustnych osób z aparatami ortodontycznymi jest ich zdecydowanie więcej). Dużo ciekawych wskazówek dotyczących wyboru właściwej szczoteczki znajdziemy na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/kategoria/blog/

Po drugie, trzeba pamiętać, że przed czyszczeniem zębów należy pozbyć się z aparatu wszystkich wymiennych części. Umożliwi to dotarcie do większej liczby zakamarków jamy ustnej.

Po trzecie, bardzo istotny jest dobór odpowiednich końcówek szczoteczki elektrycznej. Na rynku możemy znaleźć główki przygotowane specjalnie dla osób noszących stałe aparaty ortodontyczne (np. końcówki ortodontyczne Oral-B Ortho Care Essentials), które pomogą zadbać o trudno dostępne miejsca i okolice aparatu.

Po czwarte, bardzo ważna jest technika mycia zębów. Wokół zamków aparatu często gromadzą się resztki pokarmowe, których rozkład prowadzi do próchnicy. Trzeba też pamiętać o dokładnym szczotkowaniu przestrzeni między łukami. U osób noszących aparaty ortodontyczne bardzo ważne jest mycie zębów po każdym posiłku.

 

Nie zapominaj o diecie!

Noszenie aparatu ortodontycznego nie zobowiązuje jedynie do wzmożonego dbania o higienę jamy ustnej, ale także do odpowiedniego sposobu żywienia. W trakcie leczenia wad zgryzu należy unikać spożywania twardych produktów: pestek, orzechów czy nasion, które mogą wejść w trudno dostępne miejsca. Trzeba także ograniczyć spożywanie kleistych, ciągnących się pokarmów (takich jak gumy do żucia czy niektóre cukierki), które bardzo trudno jest usunąć z powierzchni aparatu. Należy także szczególnie uważać z używkami, takimi jak papierosy czy czerwone wino, oraz z silnie barwiącymi napojami i potrawami: kawą herbatą, jagodami czy burakami. Nadmierne ich spożywanie może odbarwić zęby.