Korzyści z kąpieli w saunie

Korzyści z kąpieli w saunieZbawienny wpływ gorących kąpieli odkryli starożytni Rzymianie i Finowie. Doceniali oni przede wszystkim ich właściwości odprężające i spędzali w nich wiele godzin na dysputach. Finowie zwrócili uwagę na zdrowotne aspekty sauny.

Sucha sauna i jej właściwości

Słowo sauna pochodzi z języka fińskiego i oznacza kąpiel w specjalnych domkach rozmieszczanych w pobliżu rzek, jezior i morza. Gwarantuje to zachowanie najważniejszych zasad, czyli seans gorący i zimny. To właśnie naprzemienne oddziaływanie temperatur wysokich i niskich ma pozytywny wpływ na zdrowie i pozwala utrzymać dobrą kondycję fizyczną.
Najlepsze efekty przynoszą wizyty w suchej saunie składane raz w tygodniu, wskazany jest ten sam dzień. W trakcie jednej kąpieli najlepiej jest zrealizować 2-3 seansów z różną temperaturą. Zaczynamy od chłodnego prysznica, potem na 8 do 12 minut udajemy się do nagrzanej sauny. Temperatura wewnątrz powinna wynosić ok. 1000 C, wilgotność nie powinna przekraczać 10%. Takie warunki są najlepsze dla detoksykacji organizmu, relaksu i poprawienia zdrowia. Sucha sauna pozwala ponadto spalić zbędne kalorie. Podczas jednego seansu tracimy ok. 300 kcal. Normalnie wymagałoby to przebiegnięcia 4 km.


Udowodniono, że korzystanie z suchej sauny pozytywnie wpływa nie tylko na usuwanie toksyn i odprężenie, ale także na skórę, poprawia krążenie, stabilizuje ciśnienie, łagodzi dolegliwości związane z kręgosłupem i stawami.


Korzystanie z sauny suchej ma także przeciwwskazania, są to przede wszystkim choroby nowotworowe, ostre stany astmatyczne, stany zapalne górnych dróg oddechowych i stawów. Z sauny nie należy także korzystać pod wpływem alkoholu czy narkotyków.


Korzystanie z suchej sauny przyniesie efekty tylko wtedy, gdy będziemy przestrzegać podstawowych zasad, czyli przed kąpielą weźmiemy chłodny prysznic, osuszymy dokładnie ciało, a zwłaszcza włosy. Tak przygotowani możemy wejść na 8-12 minut do gorącej kabiny. Potem konieczna jest zimna kąpiel w wodzie lub dłuższy odpoczynek na zimnym powietrzu. Nie ma się co obawiać o przeziębienie. Takie naprzemienne kąpiele zwiększą odporność organizmu.

Przeczytaj również o zastosowaniach saun suchych w domu: http://www.starpool-unipool.pl/oferta/sauny-suche-w-domu/