Skuteczne sposoby na rozstępy

Skuteczne sposoby na rozstępyRozstępy pojawiają się u większości kobiet podczas ciąży, a także u osób, u których nastąpiły znaczne wahania masy ciała, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W każdym przypadku stanowią uciążliwy problem, bo są trudne do usunięcia i bardzo nieestetyczne.

Dlaczego powstają rozstępy?

Tworzenie się rozstępów w czasie ciąży ma kilka przyczyn. Z jednej strony, jest spowodowane przybraniem na wadze i rozciągnięciem się skóry na brzuchu, udach, pośladkach oraz piersiach. Z drugiej, rozstępom sprzyjają zmiany hormonalne, które mają znaczny wpływ na utratę równowagi w produkcji kolagenu i elastyny. Włókna kolagenowe, normalnie bardzo wytrzymałe, osłabiają się w tych okolicznościach i ulegają zerwaniu. Nie bez znaczenia pozostają tu także kwestie genetyczne.

Rozstępy początkowo są czerwonawe i niezbyt duże, towarzyszy im natomiast lekkie swędzenie. Później stopniowo rozciągają się i bledną, tworząc efekt tygrysiej skóry. Borykamy się z nimi jeszcze długo po urodzeniu dziecka.

Osoby, które szybko schudły na skutek diety lub intensywnych ćwiczeń mają podobny kłopot.


Czy rozstępy da się usunąć?

Jest to możliwe, ale wymaga czasu i wytrwałego działania, a najczęściej też pieniędzy. Dlatego najlepszy sposób na rozstępy to profilaktyka. Najlepiej zadbać o nią, gdy tylko pojawi się zapowiedź rozstępów, czyli na początku ciąży i wtedy, gdy mamy zamiar wdrożyć w życie dietę oraz intensywne ćwiczenia fizyczne, co w rezultacie ma przynieść spadek wagi ciała.

Kobiety w ciąży znajdą w sklepach i aptekach szeroką ofertę balsamów i kremów ujędrniających oraz zapobiegających tworzeniu się rozstępów na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Mają one zapobiegać wiotczeniu skóry, poprawiając tym samym jej sprężystość i nawilżenie. Zawierają zwykle ekstrakty ze skrzypu polnego, pszenicy, przywrotnika, alg, dodatek masła shea i witamin. Wiele z popularnych, dostępnych tego typu kremów może być jednak stosowana dopiero od 4 miesiąca ciąży. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet i bezpieczne stosowanie wybranych kosmetyków. Dotyczy to zwłaszcza pielęgnacji skóry piersi – pamiętajmy, aby wmasowując w to miejsce balsamy i kremy omijać brodawki. Przyszłe mamy mogą skorzystać także z wybranych zabiegów kosmetycznych w gabinetach masażu czy medycyny estetycznej. Muszą tylko powiadomić ich pracowników o swoim stanie.

Kosmetyki ujędrniające dla kobiet w ciąży mogą być stosowane także przez osoby, które zaliczyły przyrost, a następnie duży spadek wagi ciała i borykają się przez to z rozstępami.

Regularne wcieranie w ciało kosmetyków drogeryjnych i aptecznych to jednak nie wszystko. Zwłaszcza jeśli rozstępy już „dojrzały” na naszej skórze.


Peeling kawowy

Jednym ze sprawdzonych domowych sposób radzenia sobie z rozstępami jest peeling kawowy, który możemy przygotować z fusów. Zabiegi z wykorzystaniem kawy słyną z tego, że pozostawiają skórę niesamowicie jędrną i gładką. Wykonywanie takiego peelingu 2-3 razy w tygodniu pomoże utrzymać ten efekt na dłużej i zminimalizować poprzeczne pręgi, a także cellulit. Fusy (opcjonalnie także świeżo zmieloną kawę) mieszamy z oliwą spożywczą i wcieramy w skórę okrężnymi ruchami. Mieszankę kawy i oliwy możemy wzbogacić o odrobinę soli i cynamon, co dodatkowo poprawi ukrwienie.

 

Masaż olejami

Masaż pobudza skórę, poprawia jej jędrność, a oleje wnikają w nią, głęboko nawilżając i odżywiając. Masować możemy się samodzielnie, wykorzystując najlepiej olej arganowy, makadamia lub migdałowy. Miejsca zmienione rozstępami rozcieramy i ugniatamy, kierując się od dołu (od ud) do góry (brzuch, piersi). O ile własnoręcznie wykonany masaż na pewno nie zaszkodzi, to warto regularnie korzystać z masaży profesjonalnych. Zawodowy masażysta doskonale wie jak masować, by osiągnąć zadowalający efekt.


Gabinet kosmetyczny

Jeśli nie zaczniemy działać szybko, już przy pierwszych oznakach rozstępów, najprawdopodobniej nie usuniemy ich całkowicie za pomocą domowych zabiegów i kremów. Wtedy najskuteczniejsze okażą się zabiegi inwazyjne na skórę, które możemy wykonać w gabinetach medycyny estetycznej lub kosmetycznych. Najczęściej wykorzystywane techniki to laseroterapia, dermabrazja, peeling chemiczny z kwasem glikolowym czy mezotermia. Choć mają swoją cenę, z pewnością dają też zadowalające rezultaty.

 


Elżbieta Gwóźdź