Depilacja laserowa – czy warto się na nią zdecydować?

Depilacja laserowa – czy warto się na nią zdecydować?Sprawdzamy wszystkie za i przeciw wykonaniu zabiegu depilacji przy użyciu lasera.

Usuwanie nadmiernego owłosienia w dzisiejszych czasach stało się już koniecznością. Dotyczy to nie tylko widocznych na co dzień okolic kobiecego ciała, jak np. pachy czy łydki, ale także okolic bikini. Codzienne lub co kilkudniowe, ale za to bezbolesne, golenie zbędnych włosków jest bardzo uciążliwe. Z kolei skuteczne na kilka tygodni depilowanie woskiem lub pastą cukrową jest bolesne i niekiedy nie do przejścia dla osób o niskiej odporności na ból. W związku z tym, naukowcy już od połowy XX wieku zastanawiali się nad rozwiązaniem problemu depilacji, które byłoby zarówno skuteczne na długi czas, jak i komfortowe dla kobiet.

Już w latach 60. ubiegłego stulecia specjaliści skonstruowali model lasera do depilacji. Niestety, jego konstrukcja była błędna i choć, co prawda, laser uszkadzał pigment włosa, to nie wpływał na jego usunięcie. Powodował natomiast uszkodzenie skóry. Już dekadę później podjęto kolejną próbę stworzenia ulepszonej wersji lasera do depilacji - niestety, powstałe wtedy urządzenie było z kolei na tyle duże i niewygodne w użyciu, że nie przyjęło się w ani w dermatologii, ani w kosmetyce.

Dziś w użyciu mamy w pełni profesjonalne lasery, które pozwalają na skuteczne pozbywanie się włosków. Pamiętać jednak należy o kilku zasadach bezpieczeństwa podczas walki o gładką skórę. Głównie nie powinniśmy zapominać o tym, aby nie stosować depilacji laserowej, jeśli przyjmujemy retinoidy doustnie lub zewnętrznie na skórę, na krótki okres przed planowanym zabiegiem dokonywałyśmy depilacji innym sposobem lub też opalałyśmy się. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także przyjmowanie niektórych leków (np. obniżających krzepliwość krwi), a nawet ziół (np. dziurawca czy nagietka).

Z całą pewnością zabiegu nie mogą też wykonywać kobiety w ciąży i okresie laktacji, z chorobami skóry, cukrzycą, padaczką czy skłonnościami do przebrawień i bliznowców (np. spore, wypukłe „blizny” pozostałe po szczepieniach w dzieciństwie).

Depilacja laserowa jest skierowana głównie do kobiet, które mają ciemne włosy. Laser oddziałuje bowiem na melatoninę, czyli barwik włosów. Włosy jasne, rude czy siwe są melatoniny pozbawione i laser na nie nie zadziała.

Depilację laserową poleca się natomiast osobom, które nie lubią bądź nie mogą depilować się innymi metodami. Szczególnie ważnym wskazaniem jest tutaj uciążliwe wrastanie depilowanych włosów pod skórę i związane z tym częste stany zapalne.

Depilacja laserowa jest zabiegiem kosztowym, a do pełnego efektu, trzeba ją powtórzyć kilkakrotnie. Jeśli chcemy zdecydować się na taki krok, warto zacząć odkładać pieniądze, gdyż ogólny koszt zabiegu wynieść może nawet od kilku do kilkunastu (w najdroższych salonach kosmetycznych) tysięcy złotych.

 

Katarzyna Rydz